life of pi

 

وقتی هالیوود مبلغ دینی میشود!

نگاهی ژرف تر به فیلم"زندگی پای"

 

 

زندگی پای ، خبر از بازگشت انسان به پناهگاه حقیقی ست. انسانی که رنج تنهایی در دنیای پرآشوب او را به سوی ایمان فرامی خواند...

"پای" نماد انسانی ست که جایی خالی را در وجود خویش احساس میکند و نیاز  اعتقاد به معبود را در میابد و دریچه های قلبش را برای درک حضور  او ، بدون محدود شدن به آئینی خاص می گشاید..

 

 

 

" زندگی پای " نام رمانی بود که درسال 2001 میلادی به قلم یان مارتل به چاپ رسید و به زبان های مختلف ترجمه شده و در سراسر دنیا خوانندگان فراوانی را به سوی خود جلب کرد.

یازده سال بعد یعنی درسال 2012 میلادی، "زندگی پای" بار دیگر با همین نام مخاطبان کثیری را به سوی خویش فراخواند  با این تفاوت که تکنولوژی سه بعدی، داستان را زنده و شگفت در پیش چشم بینندگان قرار داد تا علاوه بر مضامین سنجیده و عمیق قصه، تصاویر زیبا و مسحور کننده ی فیلم با همراهی موسیقی و صدا گذاری فوق العاده،هرچه بیش از پیش مفاهیم مورد نظر نویسنده را در جان مخاطب بنشاند.

"زندگی پای" به کارگردانی "انگ لی" ،کارگردان صاحب نام و تایوانی تبار هالیوود در طول 127 دقیقه داستانی را به تصویر می کشد که بر خلاف جریان پرشتابی که بر طبل عقل گرایی و مادی گرایی میکوبد و انسان را از خدا و توجه به ماوراء بی نیاز می داند،ضرورت ایمان به پروردگار و پیامد های آن در زندگی را مطرح می سازد.

"زندگی پای" محصول 2012 تلاش سازندگانش را بی نتیجه نمی گذارد و در مراسم سالانه ی اهدای جوایز اسکار 2013 چهار جایزه ی ؛ بهترین کارگردانی،بهترین فیلم برداری،بهترین موسیقی متن و بهترین جلوه های ویژه را برای عوامل سازنده اش به همراه می آورد.

ماجرای فیلم همانگونه که شخصیت اصلی داستان دو روایت از یک واقعه را بیان می کند و انتخاب قبول هریک را به کاراکتر بازیگر مقابل ، یعنی جوان نویسنده می سپارد ، می تواند برای هریک از بینندگان نیز به همین شکل باشد، زیرا داستان پردازی به گونه ای ست که هم می توان نتیجه گیری و نکته برداری از ظاهر آنچه به تصویر کشیده می شود را در نظر گرفت و نیز میتوان به فهم و دریافتن حقایق ژرف تری که در ورای ماجراها و شخصیت های نمادین داستان نهفته است پرداخت.

با رویکرد اول؛ فیلم داستان زندگی پسری ست که در سرزمین هفتاد و دو ملت! چشم بر جهان میگشاید و روح جستجو گرش او را به سوی شناخت خدا و هدف زندگی میکشاند. روح کودکانه ی او به دور از هر تعصبی،وی را به سمت ادیانی که در اطرافش در جریان است متوجه میکند و در طی پدیده ای غیر معمول او همزمان به آداب آئین هندو ، دین مسیحیت و اسلام  معتقد شده و عمل میکند!

ماجرای عشقی داستان در دقایقی کوتاه از میان فیلم عبور می کند و چندان ادامه نمیابد.پس از آن سفر طولانی مدت پای آغاز میشود.

خانواده وی به امید زندگی بهتر تصمیم به مهاجرت از هندوستان به سمت آمریکا می گیرند و همراه با تنها دارایی شان که حیوانات باغ وحش است، سوار بر کشتی شده و در پهنه ی اقیانوس به راه می افتند.اما دیری نمی پاید که طوفانی سهمگین تمام شخصیت های حاضر در داستان را در اعماق اقیانوس فرو می برد و نوجوان با دلی شکسته و تنی خسته به همراه ببرگرسنه ی بنگال در قایق نجات، در دو سوم باقی مانده ی  فیلم با نقش آفرینی به تنهایی بار داستان را به دوش می کشد! که  70  دقیقه ی پر هیجان از تلاش پای برای نجات محتوای  آن را تشکیل می دهد.

در شرح و  وصف" زندگی پای" با این رویکرد سطور فراوانی به تحریر در آمده  و موجود است اما آنچه زمینه ی بیشتری برای تحلیل و تفکر دارد رویکرد دوم به  این فیلم است. رویکردی که از پوسته ی هنر و تکنولوژی می گذرد و مفاهیم و مضامین صف کشیده در ورای ماجرای نمادین و شخصیت های سمبلیک را در میابد.

از آنجا که تحلیل تمامی دیالوگ ها و صحنه ها دراین سطور امکان پذیر نیست تنها به ذکر بخش هایی از ماجرای کلی فیلم می پردازیم؛

پای کودکی ست که برای نجات از تمسخر همکلاسی ها هوشمندانه خود را با نام مخفف "پی" در کلاس معرفی میکند و سپس با معنا نمودن آن به " بی نهایت" با استفاده از علم ریاضی نام فیلم را از عنوانی ساده به عبارتی سرشار از مفهوم  در ذهن بیننده تغییر میدهد.

داستان فیلم جریان شکل گیری ایمان حقیقی در انسانی ست که از آزادی اندیشه و تفکر در درون خویش و خانواده و جامعه بر خوردار است! ایمانی که نه نشأت گرفته از سنت یا اجبار های اجتماعی بلکه از احساس نیاز فردی به ضرورت وجود خدا بر خاسته است.

نویسنده و کارگردان خواسته یا ناخواسته ناب ترین حقایق دینی را  با شکلی دل پذیر به تصویر میکشند؛

"پای" نماد انسانی ست که جایی خالی را در وجود خویش احساس میکند و از درک حضوری و آنچه درون خویش می گذرد نیاز به اعتقاد به معبود را در میابد و دریچه های قلبش را برای درک حضور  او ، بدون محدود شدن به آئینی خاص می گشاید!

در طی داستان، او خانواده و تمام مطعلقات و دل بستگی هایش را از دست  میدهد تا حقیقت ایمان وی آشکار گردد.

: "آیا مردم گمان می‌کنند تا گفتند ایمان آوردیم رها می‌شوند  و مورد آزمایش قرار نمی‌گیرند؟ ماکسانی را که قبل از آنان بودند امتحان کردیم تا خدا راستگویان و دروغگویان را معلوم کند"*  آیات 2 و 3سوره عنکبوت

 

رنج ها او را پای نمی اندازد و صبورانه شکر گزار باقی می ماند! نقطه ی اوج داستان هنگامه ی طوفانی دوباره  است آنجا که پس از دل شکستگی فراوان به خاطر از دست دادن خانواده، تحمل گرسنگی و مشقات جسمانی و کشمکشی مدام با حیوانی درنده، طوفان اقیانوس را می آشوبد و گویی همه چیز در هم پیچیده می شود ، در این اوج درماندگی و و رنج و ترس! ، پای " تسلیم بودن" ش را به سوی خدا فریاد میزند و سپس خود را به او می سپارد!

مفاهیم" تسلیم بودن" ، رو به سوی او گرداندن ، و اعتماد به خدا، مضامین ژرفی ست که نهایت بندگی را میرساند! پای از کوره ی بلا سر بلند بیرون می آید! خدا او را به آغوش میکشد؛ اقیانوس آرام میشود و هستی توقف گاهی برای استراحت وی بر سر راهش می نشاند. جزیره ای که نماد " دنیا" ست!

توقف گاهی که بدون بهره گیری از آن ادامه ی راه ممکن نیست همانگونه که نبود جزیره و مواد غذایی درون اش ادامه ی حیات را برای پای غیر ممکن می ساخت.اما دل بستن و باقی ماندن در آن موجب تباهی ست  " جایی که هم زندگی می بخشد و هم نابود می سازد"

پای در میابد که جسم و روح او در این جزیره ی چشم نواز و خوش سیما ذره ذره به نیستی فرو میرود ،پس بی درنگ دل میکند و به دریا می زند.

"ببر" ستاره ی دوم داستان است که نماد مشکلات زندگی و فراز و نشیب های آن است . موانع و سختی هایی که اگر نبود انسان راکد میماند و در این رکود به تباهی کشیده میشد. همچنان که پای در بخشی از فیلم بیان میکند که اگر ریچارد پارکر" ببر بنگال" به همراه او نبود و وی را هوشیار نگاه نمیداشت، نمیتوانست از اقیانوس زنده بیرون آید و آن را لطف و نعمتی میداند!

نوع تعامل پای و ببر اشاره به موانع و مشکلاتی در زندگی ست که راه گذر از آنها همواره مبارزه نیست بلکه گاهی تغییر زاویه دید و روش درست مواجه شدن،  چاره ساز است و اندیشه و تفکر حاصل از دریافتن روش این  تعامل است که موجب رشد انسان و بزرگ شدن روح او میشود.

تا با اعتماد به خدا و ایمان به او، همراه با تلاش و هماهنگ شدن با نظام هستی، همچون " پای" از سفر پر فراز و نشیب زندگی با سلامت به ساحل امن فرود آید!

/ 2 نظر / 18 بازدید
محمد پوردامغاني

سلام شيرين عزيز فيلم را قبل از اين ديده ام اما متاسفانه چون امكانش نبود تنها به صورت دو بعدي تا حالا دو فيلم را دوست داشتم سه بعدي ببينم، Up و اين فيلم را... از اين موضوع كه بگذريم فردا شب يك بار ديگر به تماشاي اين فيلم زيبا خواهم نشست و بعد من نيز برداشتم را برايت خواهم نوشت. البته كاش مي شد امشب مي ديدم اما باور كن به شدت خسته ام ممنون از معرفي بسيار خوبت مي بيني جملاتم نيز خسته اند مرا ببخش

ساده دل

سلام خیلی جالب بود، "شکلی از اتصال بی نهایت به بی نهایت" اما یه سوال! آیا در بند آئینی دینی خاصی نبودن، و آزادی عملکرد در بجا آوردن شعائر دینی نوعی تبلیغ پلورالیسم دینی نیست؟ آیا این فیلم با زیرکی خاصی به گوش مردم نمیرساند که میتوان همه جور آجیل بود؟! (منظورم صرفا اعتقاد توامان به اسلام و مسیحیت نیست چون این اعتقاد به همه ادیان الهی از واجبات دینی است منظورم شکل خاصی از دینمداری است که به پلورالیسم دینی تعبیر میشود) یا حق